Dobro, miłość, szacunek do drugiego człowieka… to wartości ponadczasowe, czy może prehistoryczne slogany? Czy w dzisiejszych czasach „opłaci się” być dobrym, czy może lepiej być „cwanym” i przebiegłym?
„Być dobrym jak chleb” – to słowa Adama Chmielowskiego który odkrył, że Bóg kocha go za darmo i mimo Jego słabości. Doświadczenie bezwarunkowej Bożej miłości skłoniło Go do przyjęcia takiej samej postawy wobec bliźnich. Historia Brata Alberta i Jego przesłanie są wciąż żywe – a możliwość bycia dobrym jak chleb, to trudne… ale jakże piękne zadanie.
Adam Chmielowski był człowiekiem światłym, znawcą sztuki, artystą, cenionym malarzem. Bywał na ówczesnych salonach, życie towarzyskie było Jego codziennością. Spotykał się z ludźmi świata kultury i sztuki. Jednak oprócz artystycznej duszy malarza, posiadał niezwykły dar współczucia i dobre serce. Czy ktoś z nas współczesnych pozostawił by życie w luksusie dla biedy i niedostatku ? W tym roku obchodzimy setną rocznicę śmierci Brata Alberta, dlatego Święto Naszego Patrona – Świętego Brata Alberta miało dla Nas szczególny wymiar. Albertiada jaka miała miejsce w „Przytulisku” przyciągnęła tłumy Gości, Przyjaciół, Rodziców i oczywiście uczestników Warsztatu i Świetlicy Terapeutycznej. Każdy chciał przeżyć to wielkie Święto w miłej atmosferze, dobrym nastroju i zapewne tak się stało, bo twarze przybyłych emanowały radością i zadowoleniem. Świętowanie rozpoczęliśmy uczestnictwem w Mszy Świętej odprawionej w zabytkowym kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubinie. Mszy Świętej przewodniczył Biskup Pomocniczy Diecezji Legnickiej – ks. Marek Mendyk, ksiądz Tadeusz Isakowicz Zaleski oraz ks. Krzysztof Krzyżanowski. Po uroczystościach w kościele, udaliśmy się do Naszego Ogrodu, gdzie miała miejsce dalsza część spotkania. Tego szczególnego dnia, mieliśmy zaszczyt gościć wielu znamienitych Gości. Byli pośród Nich Jego Ekscelencja ks. Marek Mendyk – Biskup Pomocniczy Diecezji Legnickiej, ksiądz Tadeusz Isakowicz – Zaleski Prezes Naszej Fundacji, pan Arkadiusz Tomasiak – Sekretarz Zarządu Krajowego Fundacji im. Brata Alberta. Przybyli dyrektorzy, prezesi stowarzyszeń oraz wielu kierowników firm i placówek. Było nam niezmiernie miło, iż po raz pierwszy mieliśmy przyjemność gościć panią Celinę Witkowską – Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego oraz panią Katarzynę Foryś – Dyrektora Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce. Gorąco powitaliśmy Darczyńców, Ofiarodawców, Ludzi Dobrej Woli, dzięki którym każdy zwykły dzień w Naszym Domu staje się niezwykłym, a niemożliwe staje się możliwym… Część artystyczną Naszego Spotkania, rozpoczęliśmy prezentacją najmłodszych Uczestników Świetlicy Terapeutycznej. Taniec w wykonaniu dzieci był niezwykłym widowiskiem. Następnie obejrzeliśmy spektakl teatralny w wykonaniu Uczestników WTZ ,,Przytulisko”. Po uczcie duchowej, mogliśmy delektować się smakowitym poczęstunkiem w przepięknej ogrodowej scenerii, przy dźwiękach muzyki. Muzycznych doznań dostarczył nam Zespół Muzyczny ,,StyleDance” z Lubina w składzie Pani Emilia- terapeutka WTZ wraz z Panem Robertem i Bronisławem. Były tańce, dużo zabawy i wydawało się, że ten piękny dzień nie będzie miał końca. Tego dnia każdy zrozumiał, że potrzeba szukania dobra wznieca odwieczne pragnienie miłości… Że naprawdę nie ma ludzi złych – są tylko zagubieni… i miłości spragnieni… Bądź dobrym Człowieku, a dobro z Tobą zostanie. Kochaj bliźniego – tak bez przyczyny… On tak żył, tak właśnie uczynił.
Życzymy Wszystkim Ludziom Dobrej Woli, Naszym Przyjaciołom, wielu radości – tych małych i dużych, powodów do uśmiechu, ludzkiej wrażliwości
i dużo, dużo miłości. Na koniec – jeszcze słów kilka: Pamiętajmy… że, miłość nie jedno ma imię, początek… i przyczynę.
Opracowała: Ewa Bujak