Jak radzić sobie ze stresem w czasie epidemii koronawirusa?

91839971_3713684228703712_8705670693473222656_n

Nastał trudny dla każdego z nas czas…Czas nieznany, zaskakujący, nowy… Czas, gdzie strach jednym przysłania ostrość widzenia, a innym otwiera pole możliwości do szyderstw i ignorancji wobec siebie i innych. Jak radzić sobie ze strachem w trakcie ogłoszonego stanu epidemii? Która postawa jest poprawna? Czy warto się bać?

Strach towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Jest to naturalny system alarmowy człowieka. Sytuacje nieznane, ograniczające naszą swobodę, bądź wzbudzające potencjalne zagrożenie są dla nas stresogenne. Zdrowy poziom stresu ma dla nas aktywizujące działanie, jednak dłuższe zdarzenia stresowe mogą wpływać na nas negatywnie.
Co zrobić w tak wyjątkowej sytuacji i jak radzić sobie ze stresem?

  1. Świadomość Twojego realnego wpływu na sytuację.

Zastanów się na co realnie masz wpływ w aktualnej sytuacji. Co możesz zrobić, aby uchronić siebie i innych przed przykrymi skutkami koronawirusa? Dbać o higienę, pozostać w domu, ograniczyć do maksimum kontakty z osobami spoza najbliższego otoczenia, czy starszymi członkami rodziny. Ważne, abyś nie tylko pamiętał o niebezpieczeństwach „czyhających” na Ciebie, ale również o tym, że to Ty (całkowicie nieświadomie) możesz być zagrożeniem dla innych.   Nie narażanie SIEBIE I INNYCH to są rzeczy, na które możesz mieć realny wpływ.

zakazy

  1. Nie panikuj.

Korona wirus to ciągle nowość dla każdego z nas. Natłok informacyjny może przyprawić o ból głowy i zasiać panikę w niejednym, racjonalnie myślącym umyśle. Najważniejsze to stosować się do zaleceń osób rządzących i lekarzy. Nie popadajmy w szaleństwo, jedynie spokój i racjonalne źródło informacji pomoże nam WSPÓLNIE walczyć z epidemią.

  1. Wykorzystaj ten czas.

Pomyśl o rzeczach, które chciałeś zrobić, książkach, które miałeś przeczytać, ale ciągły natłok obowiązków i  bieg nie pozwoliły Ci na ich realizację. Zrób listę rzeczy, które możesz zrobić i zajmij się ich realizacją (oczywiście przestrzegając aktualnie panujących zasad).

  1. Znajdź chwilę na relaks.

Ciężko wyobrazić sobie relaks w tak niestabilnej rzeczywistości, jednak ma on bardzo pozytywny wpływ na każdego z nas. Powinniśmy pamiętać i wdrażać pomysły, które działają na nas odprężająco. Posłuchaj ulubionej muzyki, znajdź chwilę na obejrzenie ulubionego serialu, czy „odkurz” stare planszówki i pograj w nie z domownikami. Daj sobie możliwość na chwilę oddechu.

  1. Buduj bliskość.

Aktualny zakaz spotkań i ograniczenia mogą kojarzyć się z brakiem możliwości budowania bliskości. Pomyśl w jaki sposób mógłbyś to zmienić? Spotykanie się nie jest aktualnie dobrym pomysłem, jednak napisanie miłej wiadomości, rozmowa telefoniczna czy za pomocą internetu to nadal bezpieczne formy, dzięki którym możemy podtrzymywać kontakt. Może są osoby, z którymi długo nie rozmawiałeś? Taka rozmowa po latach może być bardzo pozytywnym akcentem. Miłe słowo i wzajemne wsparcie to podstawa, by odnaleźć się w panującej sytuacji. Bądź uprzejmy nie tylko dla bliskich, ale również dla nieznajomych. Przesłanie komuś odrobiny pozytywnej energii może zagrażać jedynie tym, że poprawi komuś dzień. Pamiętaj, że RAZEM dużo efektywniej będziemy w stanie walczyć z wirusem.

 

Powyższe propozycje, mogą Ci pomóc w znalezieniu chwili na refleksję jak efektywnie radzić sobie ze stresem w tym wyjątkowym czasie. Może uznasz, że masz lepszy plan na redukcję negatywnych emocji. Każda technika jest dobra, tak długo, jak nie zagraża innym i przynosi Ci pozytywne efekty. Bądź kreatywny i stwórz własny, skuteczny plan!

 

Aleksandra Bies

psycholog
WTZ ,,Przytulisko” w Lubinie