Pamiętamy!
W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju prosimy wszystkich o zachowywanie szczególnej ostrożności podczas odwiedzania grobów swoich bliskich.
Jednakże nie zapominajmy o osobach, które były dla nas bliskie sercu złóżmy im hołd w postaci modlitwy i refleksji nad przemijaniem życia. I tak my nie zapominamy o naszych Darczyńcach, Uczestnikach i ich rodzinach jak i Pracownikach,
których nie ma już wśród nas ale zawsze zostaną w naszych sercach.
Dlatego też odwiedziliśmy ich na grobach aby oddać im szacunek.
Pamiętajmy, że listopad jest miesiącem szczególnej pamięci o zmarłych
niech ta pamięć będzie wyrażana nie tylko w zewnętrznej formie poprzez postawienie kwiatów, zapalenie zniczy ale także w formie duchowej poprzez modlitwę, uczestnictwo w Nabożeństwach za zmarłych w kościołach czy w domach oraz ofiarowanie w ich intencji Mszy św.. Duchowego daru zmarłym nic nie może zastąpi.
Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w listopadowym Nabożeństwie w Kościele p. w. Św. Wojciecha., gdzie złożymy Wypominki za bliskich Fundacji.
„Śpieszmy się”
Autorem wiersza jest J. Twardowski
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko to co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego.
Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna
zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście
przychodzi jednocześnie jak patos i humor
jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej
tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu
jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon
żeby widzieć naprawdę zamykają oczy
chociaż większym ryzykiem rodzić się niż umrzeć
kochamy wciąż za mało i stale za późno
Nie pisz o tym zbyt często lecz pisz raz na zawsze
a będziesz tak jak delfin łagodny i mocny
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą
i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
czy pierwsza jest ostatnią czy ostatnia pierwszą.
Wiersze na Wszystkich Świętych to idealny sposób na celebrowanie dla wielu z nas jednych z najważniejszych dni w roku, na stałe wpisanych w polską tradycje i obyczaje. Ich analiza, interpretacja i obcowanie z tego rodzaju poezją sprzyjać będzie chwilom zamyślenia i może skłonić nas do rozmowy na tematy, wydawać by cię mogło, skrajnie trudne, które towarzyszą nam w tych chwilach. Wielu z nas chciałoby podjąć prawdziwą, głęboką refleksję nad tematem śmierci i przemijania, nie tylko w kontekście czysto religijnym.Wybór wierszy na Wszystkich Świętych jest ogromny, ze względu na długoletnią tradycję tego święta w naszym kraju. Wielu wspaniałych polskich poetów pokusiło się o stworzenie utworów traktujących właśnie o przemijaniu, nie zawsze w sposób dosłowny. Należy tu przywołać nazwisko ks. Jana Twardowskiego i jeden z najsłynniejszych jego wierszy “Śpieszmy się”, którego treść w sposób symboliczny, ale trafiający do każdego odbiorcy, dotyka takich tematów jak kruchość ludzkiego życia, pojęcie czasu czy miłości. Kolejny jego utwór pt “Żal” również skłania czytelnika do refleksji nad przemijaniem i jego konsekwencją dla nas, żyjących, którzy zostajemy sami, bez tych, których kochaliśmy. Dzięki takim tekstom nierzadko łatwiej jest wyrazić nasze uczucia, towarzyszące nam w trakcie wizyty przy mogiłach naszych bliskich zmarłych. Inni autorzy, m.in. Jan Brzechwa (“Dzień Zaduszny”), Władysław Broniewski (“Zaduszki”) czy Stanisław Grochowiak (“Tramwaj Wszystkich Świętych) nie tylko skupiają się na melancholijnym aspekcie tych dni, ale także opisują tradycje, obyczaje i to, jak ten dzień wygląda właśnie z punktu widzenia osób, które udają się na cmentarze. Takie słowa pozwolą nam zupełnie inaczej spojrzeć zarówno na groby rodzinne, ale także te zapomniane, niczyje, może sprawią, iż bardziej skupimy się w tym dniu na naszej duchowości, przeżyciach, wspomnieniach, a nie nieistotnych szczegółach. Niewątpliwie wiersze na Wszystkich Świętych są wspaniałym sposobem na refleksyjne spędzenie tego szczególnego czasu w samotności czy z rodziną, w domu czy na cmentarzu. Czytając słowa pięknych tekstów polskich poetów odkryjemy odmienną stronę tego święta, która dotyczy nie tylko zmarłych, ale przede wszystkim nas, ludzi żyjących. Dzięki przywołaniu tego rodzaju treści uzyskamy odpowiedni nastrój, pełen refleksji i zamyślenia.Wspólne czytanie i obcowanie z wierszami na Wszystkich Świętych to wspaniały sposób na zadumę nad trudnymi tematami śmierci i przemijania. To okazja do nawiązania rozmowy z naszymi bliskimi, na wspólne przywołanie wspomnień, ale także na samotną kontemplację kruchości naszego istnienia. Spróbuj poznać niezwykłą symbolikę i melancholię płynącą ze słowami polskich mistrzów poezji. Wpleć w swoje obyczaje i tradycje, w swoje celebrowanie Zaduszek właśnie tego typu przemyślenia sprowokowane pięknymi wierszami poetów.